Wrzesień

ROŚLINY

Prace pielęgnacyjne
■ nadal regularnie wyrywamy chwasty z pomiędzy roślin ozdobnych na rabatach i skalniakach. Odchwaszczanie do samego końca sezonu w znacznym stopniu ograniczy rozsiewanie chwastów i ich kiełkowanie na wiosnę.
■ wycinamy przekwitłe kwiatostany bylinom, aby nie „męczyły się” tworzeniem nasion, chyba, że planujemy je zebrać do wysiania na wiosnę.
■ zaczynają opadać pierwsze liście z drzew. Warto regularnie sprzątać liście, zapewni to estetykę i porządek w ogrodzie. Łatwiej jest sprzątać również mniejsze ilości i suche liście niż potem wygrabiać grubą warstwę często mokrych od spodu i zbitych liści. Przy dużych ilościach pracę ułatwi odkurzacz ogrodowy.

Nawożenie 
■ kończymy nawożenie roślin nawozami bogatymi w azot, aby nie pobudzać intensywnego wzrostu roślin. Zbliża się jesień i rośliny powoli powinny przygotować się do zimy poprzez drewnienie narosłych pędów, w przeciwnym razie przemarzną.
■ jesień to dobra pora, aby dostarczyć glebie nawozów potasowych i fosforowych, które na wiosnę doskonale wykorzystają zaczynające wegetację rośliny.

Trawnik
■ trawa nadal intensywnie rośnie, więc należy ją kosić przynajmniej raz w tygodniu.
■ siać można jeszcze trawę, gdyż obecnie są idealne do tego warunki. Słońce świeci już słabiej i tak nie wysusza gleby, jest niższa temperatura oraz większa wilgotność sprzyjająca kiełkowaniu nowych siewek. Wskazane jest także wykonanie tertykulacji trawnika po okresie letnim.

Rośliny cebulowe
■ kwitnące wczesną wiosną cebulowe powinny być posadzone nie później niż na początku września. Sadzimy, więc do gruntu cebule narcyzów, krokusów, ranników i szachownic, które powinny się jeszcze dobrze przed zimą ukorzenić.
■ do końca miesiąca powinny być posadzone cebulki przebiśniegów, hiacyntów, szafirków, karłowych narcyzów, ornitogalum, puszkinii.
■ lilie przesadzamy co 2-3 lata. Optymalnym terminem dla większości lilii zimujących w gruncie jest przełom września i października, kiedy roślina przejdzie już w stan spoczynku. Późniejsze sadzenie może grozić zbyt małym ukorzenieniem cebul i nie przetrwaniem zimy, natomiast przesadzone zbyt wcześnie mogą po ukorzenieniu podjąć wzrost części nadziemnej i również zmarznąć. Nie sadzimy na starym miejscu tylko wybieramy nowe, które wcześniej odpowiednio przygotowujemy. Lilie lubią gleby lekko kwaśne (dodajemy np. Trociny iglaste), wilgotne (ziemia wokół roślin powinna być stale wilgotna i ocieniona), a stanowisko osłonięte i zaciszne. Głębokość sadzenia to trzykrotność wielkości cebuli, czyli ok. 10-15 cm. Dodatkowo na zimę możemy okryć miejsce sadzenia igliwiem.
■ przez okres od połowy września do połowy października cebule tulipanów, które nowo zakupiliśmy lub przechowujemy od czerwca, można sadzić do gruntu. Wybieramy stanowisko słoneczne o żyznej, wilgotnej glebie o odczynie obojętnym. Głębokość sadzenia to trzykrotna wysokość sadzonej cebuli (np. Cebulę 5 cm przykrywamy warstwą 15 cm ziemi).

Sadzenie roślin
■ byliny nadal możemy dzielić i przesadzać. Duże, rozrośnięte okazy szczególnie wymagają podzielenia i posadzenia w nowe miejsce lub ewentualnie pozostawienia w starym miejscu, ale dosypania nowej, świeżej ziemi. Przed zimowym spoczynkiem zdąża jeszcze dobrze się przekorzenić i narosnąć, co zapewni im lepszy start na wiosnę i obfite kwitnienie.
■ wrzesień to idealna pora na sadzenie roślin w ogrodzie. Słońce nie świeci już tak mocno, ale jest nadal ciepło oraz bardziej wilgotno, zatem idealne warunki do przyjmowania się roślin, zarówno liściastych jak i iglastych.
■ to dobra pora jeszcze na posadzenie do gruntu roślin dwuletnich takich jak bratki, dziewanna, dzwonki brodate, ogrodowe, stokrotki, niezapominajki, naparstnice, malwy.
■ miesiąc ten to doskonały czas na sadzenie wrzosów. Rośliny łatwo się korzenią i szybko rozrastają, ale wymagają przygotowania odpowiedniego stanowiska (podłoże lekkie, przepuszczalne, kwaśne ph 3,5-5, stanowisko słoneczne) i pielęgnacji (nie lubią zalania ani przesuszenia). Również teraz posadzone do gruntu lub donic wrzośce zakwitną już na wiosnę w lutym. Rośliny te doskonale komponują się z innymi wrzosowatymi oraz z roślinami iglastymi oraz trawami ozdobnymi.

Róże
■ oczyszczamy z przekwitłych kwiatów i wycinamy chore pędy krzewom róż.

668 588 184

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!