Marzec

ROŚLINY

Wiosenne porządki
■ Zdejmujemy okrycia z roślin, które zabezpieczały je przed zimowymi warunkami. Robimy to jeszcze bardzo ostrożnie, zaczynamy od roślin mniej wrażliwych na wiosenne przymrozki. Najlepiej śledzić codziennie aktualną prognozę pogody i jeżeli słońce już mocniej przygrzewa to szybciej usuwać okrycia z zimy.
■ Wygrabiamy resztki roślinne pozostałe od jesieni (uschnięte części roślin, liście, zmumifikowane owoce, gałęzie) a także wszystkie inne zanieczyszczenia z pomiędzy roślin i z trawnika.
■ Zostawione do ozdoby zimowego ogrodu części nadziemne bylin lub jako okrycie (głównie traw, rozchodników, pulmonarii, heucher, kwiatostany lawend) możemy już wycinać, aby rośliny mogły swobodnie wyrosnąć. Przy późniejszym wycinaniu możemy uszkodzić pojawiające się młode odrosty.

Nawożenie
■ Od połowy miesiąca możemy zacząć nawozić rośliny wieloletnie nawozami wieloskładnikowymi.
■ Nawozimy rośliny cebulowe (tulipany, hiacynty, żonkile, szafirki) wzmocni to kwitnienie i wzrost nowych cebul.

Sadzenie roślin
■ Jeżeli ziemia w ogrodzie przeschła już wystarczająco to możemy zacząć sadzić rośliny. W marcu można sadzić rośliny z gołym korzeniem, które są w stanie bezlistnym.
■ Po posadzeniu pamiętajmy o podlaniu roślin i za każdym razem gdy podłoże wokół nich jest zbyt suche.

Trawnik
■ Gdy śnieg stopnieje i darń rozmarznie można zacząć pielęgnację naszego trawnika.
Jeżeli trawa jest zbyt wysoka i w dodatku uschnięta należy najpierw ją skosić (do około 3 cm).
■ Oczyszczamy trawnik po zimie: wygrabiamy suchą (skoszoną) trawę, liście i inne zanieczyszczenia.
■ Ważny zabieg to napowietrzanie darni poprzez:

– aeracje czyli nakłuwanie podłoża (widłami amerykańskimi, aeratorem)
– wertykulację czyli podłużne nacinanie darni (wertykulatorem).

Po tych zabiegach należy starannie wygrabić resztki z trawnika ostrymi grabiami.
■ Po napowietrzeniu, szczególnie na zbitych glebach, warto rozsiać piasek, aby wypełnił powstałe otwory w ziemi co rozluźni podłoże.
■ Wałujemy trawnik, aby docisnąć kępki trawy wysadzone przez mróz oraz zlikwidować inne nierówności powstałe zimą oraz po zabiegach. Trawnik na podłożu luźnym wałujemy częściej w ciągu roku natomiast przy podłożach zbitych wystarczy raz, wczesną wiosną. Podczas zabiegu podłoże nie powinno być zbyt wilgotne.
■ Na przełomie marca i kwietnia wykonujemy pierwsze nawożenie trawnika. Najpierw należy trawnik skosić, dopiero potem rozsypać nawóz (wygodny do tego zabiegu jest ręczny siewnik), a na koniec podlać. Dostępne na rynku nawozy długodziałające stosujemy raz lub dwa razy w sezonie, co znacznie zaoszczędza czas poświęcony nawożeniu.

668 588 184

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!