Grudzień

ROŚLINY

Prace 
■ Mało prac w ogrodzie daje nam więcej czasu na prace np. przy konserwacji i poukładaniu narzędzi i maszyn ogrodniczych. Warto się tym zająć aby na wiosnę nie zaczynać od „wiosennych porządków” bo kto je lubi.
■ To też dobry okres zaplanowanie prac na wiosnę (choćby bardzo ogólne). Dzięki temu nie zapomnimy o niezbędnym cięciu, sadzeniu, przesadzaniu, stworzeniu nowej rabaty itp. Zobaczymy czy jesteśmy w stanie wszystkie prace wykonać w odpowiednim czasie, kupić niezbędne materiały. Zawsze można z czegoś zrezygnować, aby tych zajęć nie było za dużo, bo praca w ogrodzie to przecież powinna być przyjemność.

W bezśnieżne zimy
■ Sprawdzamy czy zimowe okrycia na roślinach nie uległy przesunięciu i nie odkryły roślin, grozi to ich przemarznięciem przy bezśnieżnej mroźnej zimie. Szczególną uwagę zwracamy na powojniki, róże, hortensje, budleję.
■ W przypadku bardzo silnych mrozów i braku okrywy śnieżnej warto wrażliwsze i młode rośliny okryć dodatkową warstwą kory, igliwia czy cieniówki.
■ W czasie odwilży pamiętajmy o podlaniu w ogrodzie roślin zimozielonych takich jak bukszpany, rododendrony, ostrokrzewy, irgi, pierisy oraz iglaki. Rośliny takie ze względu na obecność zielonych liści przez okrągły rok pobierają wodę i jednocześnie ją transpirują, więc jeżeli nie pobiorą jej wystarczająco w okresie odwilży to po nadejściu mrozów będą cierpieć suszę fizjologiczną.

Gdy spadnie śnieg
■ Śnieg, który nadmiernie gromadzi się na roślinach (szczególnie na iglakach i liściastych zimozielonych) należy regularnie otrzepywać. W przeciwnym razie ciężar śniegu może spowodować łamanie gałęzi i zniekształcanie krzewów czy żywopłotów. Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej to można jeszcze obwiązać sznurkiem formy kolumnowe roślin.
■ Nie zadeptujmy za bardzo śniegu na trawniku, bo wytworzy się zamarznięta skorupa, pod którą trawa ulegnie zniszczeniu.

668 588 184

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!