Czerwiec

ROŚLINY

Prace pielęgnacyjne
■ ze względu na intensywny wzrost roślin w tym okresie bardzo istotne jest podlewanie – zwłaszcza roślin świeżo posadzonych. Systematycznie spulchniamy ziemię wokół roślin na rabatach oraz wyrywamy pojawiające się chwasty.

Przycinanie
■ nadal jeszcze możemy przycinać (jeżeli nie zostały przycięte w maju) przekwitnięte pędy forsycji, lilaków, tawuł, krzewuszki, porzeczki krwistej. Cięcie to ogranicza nadmierny wzrost roślin oraz nadaje pożądany kształt.
■ przycinamy żywopłoty po raz drugi z roślin iglastych: świerków, modrzewi, cyprysików, jałowców, żywotników, choin, cisów (pierwsze cięcie w kwietniu), możemy skrócić młode przyrosty o połowę.
■ wykonujemy główne cięcie żywopłotów liściastych.
■ wiecznie zielony bukszpan można przycinać kilka razy do roku, aby zachować pożądany kształt żywopłotu czy rzeźb ogrodowych. Przycinanie wykonać należy przy pochmurnej pogodzie lub gdy słońce nie świeci za mocno, ewentualnie po zabiegu rośliny można lekko zrosić.

Byliny 
■ przycinamy złocienie, aby nie wyrosły zbyt wysoko jesienią.
■ wycinamy przekwitające kwiaty, aby nie dopuścić do zawiązania nasion, dzięki temu wiele roślin powtarza kwitnienie jesienią.
■ możemy rozmnażać przez podział byliny, które zakończyły już kwitnienie.
■ czerwiec to czas wykopywania cebul tulipanów hodowlanych, suszymy je około dwóch tygodni, wkładamy do ażurowych pojemników i przechowujemy do jesieni.

Trawnik
■ prawidłowe koszenie trawy to jedna z podstaw dobrej pielęgnacji tej części ogrodu. Bez względu na to czy używamy kosiarki elektrycznej czy spalinowej ostrze powinno być odpowiednio naostrzone, szczególnie ważne jest to przy koszeniu młodej trawy, aby nie powyrywać słabo ukorzenionych roślinek. Pierwsze koszenie nowego trawnika wykonuje się na wysokość 5-10 cm, natomiast kolejne koszenia wykonujemy niżej.
■ prawidłowe ph podłoża, na którym rośnie trawa powinno być pomiędzy 5,5 do 7. Jeżeli na trawniku pojawił się mech to oznacza to zbyt kwaśne podłoże, czyli poniżej tych wartości. Można ręcznie usunąć mech, jeżeli zajmuje małą powierzchnie, ale lepiej zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów. Aby mech nie pojawiał się na trawniku należy zadbać o odpowiednie ph, regularnie nawozić, unikać miejsc cienistych przy zakładaniu trawnika, nie podlewać zbyt obficie, usuwać nadmierną ilość filcu oraz rozluźniać zbite podłoże.

Nawożenie
■ dostarczenie roślinom dodatkowych porcji składników pokarmowych zapewni lepszy wzrost roślinom, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy tworzą się zawiązki kwiatów i inne części roślin, z których otrzymamy plony.

Nawóz do truskawek – nawozimy truskawki, poziomki, maliny, porzeczki, agrest, wiśnie, czereśnie, jabłonie, brzoskwinie, morele, śliwy, grusze jak i inne rośliny owocujące.
Nawóz do warzyw – nawozimy pomidory, ogórki, paprykę, kapustę, marchew i wszystkie inne warzywa uprawiane w ogródkach warzywnych.
Nawóz do róż i innych kwiatów ogrodowych – kompleksowy i zbilansowany nawóz do róż oraz innych kwiatów ogrodowych takich jak astry, dalie, pacioreczniki, mieczyki, piwonie zapewniający im prawidłowe odżywianie, długie, obfite kwitnienie i dużą trwałość kwiatów.
Nawóz do rhododendronów, azalii, hortensji i borówek – specjalistyczny nawóz do zasilania roślin kwasolubnych wymagających niskiego ph gleby, takich jak rododendrony, azalie, hortensje, wrzosy, wrzośce czy borówki.
Nawóz do trawników – nawóz do wspomagania wzrostu i pielęgnacji trawników.
Nawóz do iglaków – nawóz zawierający dobrane w optymalnych proporcjach makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju iglaków, ale nie tylko, polecamy stosowanie tego nawozu również do liściastych drzew i krzewów ozdobnych w połowie zalecanej dawki do iglaków.

668 588 184

Masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie!